استان کردستان در غرب کشور و در همسایگی استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و کرمانشاه  واقع شده است. این استان از سمت غرب همجوار کشور عراق و استان کردنشین سلیمانیه است. استان کردستان به لحاظ اقلیمی منطقه‌ای کوهستانی با دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن است. سرزمین کردستان پر است از عناصری که هر گردشگری را جذب می‌کند؛ جاذبه‌های فرهنگی مثل زبان، موسیقی، رقص، جشن‌ها و صنایع دستی متنوع و زیبا. به همین علت به کردستان دیار فرهنگ و هنر می‌گویند.
 
فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
چگونه به بانه مسافرت کنیم ؟
در صورتی که نمی خواهید با ماشین شخصی به بانه مسافرت کنید می توانید از تعاونی های مسافربری استفاده کنید. تعاونی های 7 و 5 و 1 از شهرهای سنندج، کرمانشاه، تبریز و ارومیه سرویس مستقیم به بانه را دارند و شما از هر شهری می توانید به یکی از این شهرها و یا به سقز رفته و مستقیماً به بانه بیاید. اما در صورتی که می خواهید با ماشین شخصی به بانه بیاید از پنج محور می توانید به اینجا مسافرت کنید.

1.محور سقز _ بانه
بیشتر ترافیک و حجم مسافر ورودی به بانه از این مسیر است و این مسیر پر تردد ترین مسیر است. بانه در 60 کیلومتری شهر سقز واقع شده است. از سنندج مرکز استان کردستان می توان به دیواندره و سپس به سقز  و از آنجا به بانه بیاید.


2.محور سردشت _ بانه
این مسیر نسبت به مسیر سقز بانه خلوت تر است و برای  شهرهای واقع در استان آذربایجان غربی همانند سردشت ، پیرانشهر ، ربط ، اشنویه و ... نزدیک ترین مسیر است. پس اگر فاصله شما با این شهرها نزدیک است می توانید این مسیر را انتخاب کنید. البته شهرهای استان آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل می توانند از مسیر بوکان _ سقز _ بانه هم استفاده کنند که نسبت به مسیر سقز بانه پیچ و خم کمتری دارد اما مناظر و چشم اندازهای مسیر سردشت _ بانه بسیار دیدنی است و مشکلات دیگر آن را کمرنگ می کند.

3.محور مریوان _ بانه
این مسیر بیشتر برای افرادی که می خواهند از مریوان به بانه بروند مفید است. مسافرانی که از استانهای شرقی ، مرکز ، جنوب و جنوب غربی می خواهند به بانه مسافرت کنند می توانند از مسیر سنندج – دیواندره-سقز و بانه استفاده کنند و دیگر مسافران غیر از مسافران استان های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل می توانند از مسیر تهران-زنجان-بیجار-دیواندره و سقز به بانه مسافرت کنند.

4. محور سنندج _ بانه
از سنندج تا بانه 270 کیلومتر راه است که مسیر حرکت از سنندج به  دیواندره و از آنجا به سقز و سپس به بانه است. اگر با اتوبوس یا سواری بین شهری سفر می کنید می توانید به مراجعه به ترمینال سقز – بانه واقع در شمال شهر سنندج هم از طریق اتوبوس و هم سواری به بانه سفر کنید. زمان این سفر عموماً سه و نیم الی 4 ساعت است.

5.محور تهران _ بانه
شرح کاملی از مسیرتهران به بانه برای کسانی که قصد مسافرت از تهران به بانه را با ماشین شخصی دارند و قبلا به شهربانه نرفته اند: فاصله تهران تا بانه 687 «تقریبا 700 کیلومتر است» ، چون ممکنه بعضی ها کمتر وبعضی ها بیشتر این مسیر رو طی کنند و عده ای در مسیر از وسط شهرها برای خرید لوازم و خوراکی عبور کنند .با سواری تقریبا 7:30 ساعت زمان میبرد تابه بانه برسند (مسیر: تهران ،کرج ، قزوین ، تاکستان ، ابهر ،زنجان ، بیجار ، دیواندره ، سقز و نهایتا” بانه) از تهران تا قزوین 2 ساعت و از قزوین به زنجان 1:30  ساعت واز زنجان به بیجار 1ساعت بعد از بیجار دیواندره 1 ساعت  دیواندره به سقز 1:20 وبعد 40 دقیقه تا بانه  با سواری طول می کشد. از تهران تا قزوین و از انجا تا زنجان راه مناسبی دارد همه ی راه  از نوع آزاد راه است (3 باند رفت ، 3باند برگشت).

از تهران به بانه با اتوبوس حدود 10ساعت راه در پیش خواهید داشت ، برای کسانی که در اتوبوس نیاز به استراحت دارند و میتوانند بخوابند مناسب است در غیر این صورت طولانی و خسته کننده است. برای این کار کافی است در ترمینال غرب (آزادی)  از تعاونی های 5 و 7  که معمولا برای بعد از ظهر ها چندین اتوبوس وی آی پی و معمولی دارند بلیط بانه را تهیه نمود . زمان حرکت  معمولا در ساعت های 4 و 6 و 8 و 9 است. در وی ای پی شما راحت هستید و می توانید از صندلی های به ظاهر تخت خواب شو و تلویزیون اتوبوس و یخچال و نرمی اتوبوس و صدای کم ان لذت ببرید .

مسافرانی که می خواهند  در عرض کمترین زمان ممکن به بانه برسند ؛ اول  با هواپیما تا سنندج بروید. فرودگاه سنندج در جنوب این شهر می باشد و  از انجا به بانه که 270 کیلومتر راه است که 4 ساعت با سواری راه در پیش خواهد بود  با اتوبوس هم 5 ساعت خواهد بود .

در بیست کیلومتری شهر بانه در جاده های کوهستانی و در میان کوهها و صخره ها و رودخانه های بلند در کنار جاده ها ، بوی آش دوغ «دوکولیو» و سبزی خاصی که در آش میریزند و همچنین دیدن  دودی که از هیزم هایی بلند می شود که برای پختن آش ، زغال و خاکستر شده اند حیرت انگیز و اشتها بر انگیز  است. در بعضی مواقع ، که مه زیاد است  مخصوصا  اوایل صبح ،مه و دود و بخار و بوی آش و بوی هیزم های خاکستر شده ؛شما را مجذوب طبیعت می کند.

 
فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
در فصل بهار هوای جاده بانه مانند شمال بارانی و در زمستان برفی است . در مسیر می توانید هم چنین از دوغ های کنار جاده و  (کـَلانه داغ نان بسیار خوشمزه دارای سبزی محلی همراه با دوغ تازه روستایی چرب شده با کره محلی ) لذت ببرید.
فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
چه فصلی برای خرید و مسافرت به بانه مناسب است ؟
بستگی دارد هدفتان تجاری است یا تفریحی - تجاری
برای هدف تفریحی - تجاری فصل بهار را توصیه میکنیم تا از طبیعت زیبای مسیر بانه لذت ببرید و از چشمه های بهاری گردنه خان بانه بنوشید.در این فصل چون تقاضا برای کالا بالاست اولاً مشکلات شلوغی مسیر و اسکان محل و ... زیادتر است اما در فصل های پاییز و زمستان قیمت ها نسبتاً پایین تر است و فرصت بیشتری برای سر و کله زدن با مغازه دارها پیدا میکنید اما باید برای هوای سرد بانه آماده باشید و هم چنین فرصت زدن کمپ در هوای آزاد را هم از دست می دهید.
البته یادآوری می کنیم که قیمت ها رابطه مستقیم و قوی با قیمت ارز دارد و ممکن است بدلیل تغییرات نرخ ارز در طول سال شاهد نوسان قیمتها در بازار بانه نیز باشیم.

فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
اسکان و اقامت در بانه
برای مسافران یکی از دغدغه ها مشکل اسکان در بانه است.تعداد مهمانسرا ، مسافرخانه و هتل ها در بانه به اندازه نیاز درصدی از مسافران است و مسلماً نمی توان همه این مسافران را در مکان های رسمی همانند هتل و مسافرخانه و ... اسکان داد برای حل این مشکل سازمان جهانگردی و گردشگردی اعلام کرده است که کسانی که دارای سوئیت و منزل برای اجاره هستند به دفتر این سازمان مراجعه و پس از ثبت واحد مسکونی آنها مجوز اجازه را برای آنها صادر می کند. بدین ترتیب برای درصد زیادی از مسافران مشکل اسکان حل شده است علاوه بر این عده زیادی هم بدون مجوز اقدام به اجاره منزل یا سوئیت می کنند.

در دومین میدان از ورودی بانه به سقز (میدان جهاد) کیوسک اطلاع رسانی و اسکان مسافران در ضلع شمال غربی میدان واقع شده است. مسافران پس از مراجعه می توانند سوئیت یا اتاق مناسب برای یک یا چند شب اجاره کنند.علاوه بر این سوئیت هم کسان دیگری هم هستند که به صورت بازاریاب تعدادی خانه و یا سوئیت را اجاره می دهند و از مالک سوئیت، مبلغی را به عنوان بازاریابی دریافت می کنند. این افراد هم در اطراف میدان جهاد به چشم می خورند و با دیدن مسافران تازه وارد، با گفتن "سوئیت- اتاق" قصد پیدا کردن مشتری را دارند.

علاوه بر سوئیت های اجاره ای خانه معلم در کلیه ماههای سال به فرهنگیان و کارمندان آموزش و پورش سرویس می دهد.در فصل تابستان هم آموزش و پرورش دفتر اسکانی را تعیین می کند که خانواده های فرهنگیان را برای اسکان در مدارس و یا مهمانسراهای مربوطه سازماندهی می کند.

عده ای ازمسافران هم دوست دارند در فضای آزاد و در پارک ها و فضاهای سبز اطراف بلوار ها برای زدن کمپ استفاده کنند.تعداد این مسافران بسیار زیاد است و با توجه به اینکه چادر مسافرتی تا شو، امروزه در هر اتومبیلی یافت می شود و بر پا کردن و جمع کردن این چادر بسیار راحت است اکثر مسافران دوست دارند در فضای آزاد شب را به سر کنند. برای این دسته از مسافران پارکهای معلم،پارک 15 خرداد ( سالروز بمباران هوائی بانه)،پارک دوکانان  و پیرمراد بهترین انتخاب ها هستند  البته اطراف پمپ بنزین  داخل شهر و میدان دانشگاه ( ورودی از طرف سقز) هم مسافران  بسیار زیاد کمپ می زنند.

 
فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
راهنمای خرید از بانه
هر چه به عید باستانی نوروز و با فصل تابستان نزدیکتر می شویم همراه با گرمتر شدن هوا در بانه، بازار بانه هم گرمتر می شود و کم کم مسافران هم از تعطیلی های دو روزه و چند روزه استفاده می کنند و به بانه سفر می کنند تا لوازم و کالاهای مورد نیاز خود را با قیمت غیر قابل رقابت بانه، از بازار بانه تهیه کنند.اما تعطیلات نوروزی چیزی جدا از دیگر روزهای سال است. به دلیل تعداد روزهای تعطیل عید نوروز،بیشتر مردم از این فرصت استفاده می کنند و مقصد خود را برای مسافرت نوروزی، بانه انتخاب می کنند.چند سال است که بانه از نظر تعداد مسافر نوروزی با شهر های بزرگ و توریستی همانند اصفهان و شیراز و مشهد رقابت می کند.در این میان بازاریان و تجار بانه هم، اعم از خرده فروش و عمده فروش خود را برای این ایام آماده کرده اند.
فروشگاه های بانه برای فروش جنس به مشتریان، در ایام نوروز گاها تا 12 شب باز می باشند و حجم بالایی از کالاها در این مدت از بانه به دیگر شهرها سرازیر می شود.تجار بانه ای هم،پس از رکود زمستانی بازار بانه، سعی دارند در این مدت جبران قبل را کرده و هرچه بیشتر جنس بفروشند.

 
فروشگاه اینترنتی بازار بزرگ آفتاب درخشان
 
تفاوت قیمت خرید در بانه نسبت به دیگر شهرها چقدر است ؟
عوامل فراوانی در اختلاف قیمت بین اجناس موجود در بانه و دیگر مناطق کشور موثر هستند. بطور مثال برای کالاهایی که هزینه گمرکی بالایی دارند تفاوت قیمت بالاست.  در ال سی دی و کولرگازی و یخچال فریزر و  ... هم تفاوت قیمت بالاست اما در بعضی کالاهای دیگر تفاوت قیمت در فروش تکی زیاد نیست بعضی از کالاها هم بصورت عمده وارد بانه می شوند و در آنجا اصلاً فروش نمی روند و مستقیماً به شهرهای دیگر می روند.
بهترین کار این است که قبل از مسافرت لیستی از کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کنید و در شهر خودتان از نمایندگی های معتبر برند های مختلف ، قیمت بگیرید و در بانه این قیمت ها را مقایسه کنید و سپس خریداری کنید.


آیا می توانم از بانه تلفنی یا اینترنتی خرید کنم؟
بله  ، کافیست تا با شماره های 08734217214 و  08734217220_1تماس بگیرید و درخواست خود را تلفنی اعلام کنید. یا اینکه به سایت www.aftabmall.com مراجعه کرده و هر کالایی را  که خواستید میتوانید بصورت آنلاین سفارش دهید و در اسرع وقت درب منزل خود دریافت نمائید.

آیا اجناس بانه گارانتی دارند ؟
هم بله و هم خیر
تعدادی از کالا ها گارانتی دارند که به همراه کالا کارت گارانتی داخلی را دریافت می کنید.تعداد دیگری از کالا ها گارانتی ندارند اما شرکت هایی در داخل کشور با دریافت هزینه ای آنها را گارانتی می کنند و حتی اعلام می کنند که خسارت شکستگی و سوختگی بعضی وسایل الکتریکی را هم پرداخت می کنند اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به کیفیت و اصل بودن کالا ها توجه خاصی دارید و ملاک شما برای خرید داشتن گارانتی است پیشنهاد میکنم به مجتمع تجاری بازار بزرگ آفتاب درخشان واقع در شمال شهر بانه مراجعه کرده زیرا کلیه اجناس این مجتمع توسط مدیریت آن تضمین اصالت دارند و همراه  با گارانتی معتبر هستند در صورت خرید و نارضایتی از اجناس می توانید طی مدت زمان هفت روز آنها را عودت دهید.